Financovaný výzkum
Níže naleznete všechny projekty, jejichž jsme součástí.
eQATOR Project
Využití obnovitelných zdrojů energie pro průmyslovou výrobu chemikálií z obnovitelných zdrojů uhlíku by mohlo významně snížit emise CO2. Projekt eQATOR financovaný EU plánuje ukázat, jak by bioplyn mohl hrát takovou roli, a to vývojem technologie škálovatelného katalytického reaktoru pro přeměnu bioplynu na syngas.
Katalýza materiálů s látkovou přeměnou pro udržitelnou akumulaci tepla v budovách
Cílem projektu je vývoj vhodné katalytické látky pro syntézu energetického plynu na PCM. Koncepce projektu je založena na využití dostupných materiálů a obnovitelných zdrojů energie za účelem výroby alternativních uhlíkatých vosků, jejichž účelem bude zvýšení tepelné pohody v budovách.
Program DELTA 2, číslo projektu: TM05000058
Inovativní katalyzátory pro domácí spalovací stacionární zdroje
Cílem projektu je výzkum inovativního katalyzátoru na bázi aktivních prvků V2O5, WO3, TiO2 namísto komerčně používané platiny a paladia s jeho následným využitím pro katalytické čištění spalin vzniklých spalováním biomasy ve spalovacích stacionárních zdrojích do příkonu 300 kW běžně používaných pro vytápění domácností. Cílem projektu je vyvinout vhodný katalyzátor pro uplatnění v moderních i starších zdrojích bez rozdílu konstrukce, výkonu či typu spalované biomasy s velmi vysokým potenciálem omezení vlivu těchto zdrojů na lokální kvalitu ovzduší s národním a nadnárodním přesahem.
Program SIGMA, číslo projektu: TQ03000511
Vysoce pokročilý katalyzátor pro transformaci metanolu na uhlovodíky pro spolehlivou výrobu e-benzinu
Cílem projektu je vývoj struktury a technologie výroby nové generace vysoce výkonného katalyzátoru pro proces transformace metanolu na moderní a trvale udržitelná paliva. Specificky, cílem projektu je vývoj nanostrukturovaných hierarchických zeolitických katalyzátorů pro selektivní transformaci metanolu na C4-C10 uhlovodíkovou frakci s vysokým obsahem rozvětvených alkanů a cykloalkanů s vysokým oktanovým číslem. Katalyzátory budou charakterizovány vysokou stabilitou katalytické aktivity, snadnou regenerovatelností a strukturní stabilitou, a umožní ekonomicky příznivou transformaci metanolu na C4-C10 s vysokou atomární selektivitou.
Projekt je spolufinancován Technologickou agenturou ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt a jeho výsledek je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Program TREND, číslo projektu: FW10010328
Udržitelná katalytická syntéza atmosférického uhlíku a zeleného vodíku na lehké alkoholy
Hlavním cílem tohoto projektu je vývoj nového katalytického materiálu, jakožto stěžejní aktivní komponenty pro syntézu lehkých alkoholů (metanol/etanol). Fundamentální myšlenkou je využití atmosférického CO2 a udržitelného H2 v katalytické syntéze jako nástroje pro zvýšení intenzity dekarbonizace energetického a průmyslového sektoru.
Program THÉTA 2, číslo projektu: TS01030175
Vývoj struktury a procesu výroby nanostrukturovaného pokročilého metanizačního katalyzátoru pro power-to-gas technologie
Cílem projektu je vývoj struktury a technologie výroby nové generace vysoce výkonného metanizačního katalyzátoru pro proces transformace CO2 a zeleného vodíku na syntetický zemní plyn. Specificky, cílem projektu je vývoj nanostrukturovaných metal-zeolitických katalyzátorů pro metanizaci CO2 při nízkých teplotách poskytující příznivou termodynamickou rovnováhu reakce a umožňující vysoké konverze s vysokou selektivitou na metan.
Program THÉTA 2, číslo projektu: TS01030146
Circular Fuels
Circular Fuels je projekt z programu Horizont 2020, který se věnuje výrobě obnovitelných paliv z biomasy, jako jsou dřevo a zemědělské zbytky. To zahrnuje přivádění biomasy do solární pyrolýzní jednotky za účelem výroby pyrolýzního oleje, který bude následně stabilizován a zušlechtěn. Tato paliva jsou určena pro budoucí použití jako udržitelný zdroj paliva, konkrétně se zaměřují na letecký průmysl.
Dokončené projekty
Hydroizomerizační katalyzátory na bázi zeolitů
Předmětem projektu je ověření technické proveditelnosti a komerčního potenciálu myšlenky použití optimalizovaných hydroizomerizačních katalyzátorů na bázi zeolitů pro aplikaci v rafinérském průmyslu.
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_265/0021089
Testování katalyzátorů pro nízkoteplotní rozklad amoniaku na vodík
Projekt se zabývá výzkumem katalyzátorů pro výrobu H2 procesem katalytického rozkladu NH3. Cílem je zhodnotit aktivitu a stabilitu několika typů katalyzátorů pro nízkoteplotní rozklad NH3 a posoudit jejich potenciál pro průmyslové využití NH3 jako media pro transport H2.
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028021
BL2F: Black Liquor to Fuel
Black Liquor to Fuel (BL2F) je projekt programu Horizont 2020, který využije „Black Liquor“ k vytvoření čistého, vysoce kvalitního biopaliva. Černý louh je vedlejším proudem chemického průmyslu výroby buničiny, který lze přeměnit na palivo, čímž se sníží množství odpadu a poskytne alternativa k fosilním palivům.
BioMates
Projekt BioMates usiluje o kombinování inovativních technologií konverze biomasy 2. generace pro nákladově efektivní výrobu meziproduktů na biologické bázi (BioMates), které lze dále modernizovat ve stávajících ropných rafinériích jako obnovitelné a spolehlivé vedlejší suroviny. Výsledný přístup umožní minimalizaci požadavků na fosilní energii a tím i provozních nákladů, minimalizaci kapitálových nákladů, protože bude částečně záviset na základní konverzní kapacitě rafinérie, a zvýšení biologického obsahu finálních dopravních paliv.
INO-EX
Projekt si klade za cíl vytvořit jednotnou vizuální identitu společnosti, která bude aplikována na všechny komunikační kanály společnosti. Cílem projektu je upevnit podobu a charakter značky společnosti v podvědomí zákazníků a zlepšit tak pozici společnosti na trhu.
Vývoj katalyzátoru pro rozklad plynné fáze H2O2
V rámci projektu bude vyvinut katalyzátor, který bude použit k rozkladu plynné fáze H2O2 používané ke sterilizaci ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu.
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_102/0011542
Vývoj ekologických hydrogenačních katalyzátorů
Cílem projektu je vytvořit nový katalyzátor, který již neobsahuje chrom. Tento nový katalyzátor by měl nabízet stejnou stabilitu, aktivitu a životnost jako v současnosti používaný katalyzátor měď-chrom.
Tento projekt je realizován za finanční podpory ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu TRIO.
Vývoj detektoru nízkých koncentrací plynné fáze H2O2
Předmětem projektu je využití odborných znalostí absolventa magisterského studia ve vývoji detektoru pro měření koncentrace plynné fáze H2O2.
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_013/0004957
Vývoj Cu/Bi katalyzátoru pro výrobu 2-butyn-1,4-diolu Reppeho ethynylačním procesem
Vývoj nového způsobu výroby katalyzátoru na butyn-1,4-diolu pomocí Reppeho procesu.
Vývoj nové technologie pro přípravu katalyzátoru, která umožňuje snadnější přizpůsobení katalyzátoru specifickým potřebám zákazníků.